Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej \”Gaude Mater\”

Koncerty są jedną z popularniejszych form spędzania wolnego czasu i nie tylko. Za ich pośrednictwem nie tylko posłuchamy swojego ulubionego rodzaju muzyki, czy wykonawcy, ale także poprzez odpowiednie widowisko możemy poznać kulturę innych, nieraz odległych krajów. W Częstochowie, co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”. Jego założeniem jest promowanie kultury za pomocą muzyki religijnej różnych wyznań.

Szczególnie uwzględnia się w tym aspekcie Chrześcijaństwo, Judaizm oraz Islam. Podstawowym elementem wydarzenia jest także promocja współczesnej muzyki polskiej. Całej imprezie towarzyszą inne wydarzenia, w tym konkurs „Musica Sacra” czy sesje naukowe. Wśród uczestników oraz gości znajdują się reprezentanci z całego świata.

Pierwotnie impreza odbywała się tylko w Częstochowie, lecz od 2013 roku ma miejsce w także innych miastach (między innymi Gdańsk, Bełchatów). Wśród innych miejsc znalazło się także jedno zagraniczne. Najważniejszym miastem imprezy nadal pozostaje jednak Częstochowa.Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” odbywa się regularnie już od 1991 roku.

balet poznań