Radiowozy jako przykład nietypowego pojazdu

Policja funkcjonuje praktycznie w każdym cywilizowanym państwie świata, a jej zadaniem jest głównie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom danego kraju. Aby misja policyjna była ułatwiona, oddziały policji zostały wyposażone w radiowozy.

Radiowóz znany jest jako samochód policyjny. Wyróżnia się jednolitym oznakowaniem i charakterystycznymi sygnałami świetlnymi.

Często radiowozy mają także silniejsze silniki i lepsze osiągi od zwykłych aut seryjnych swojego typu, aby ułatwić policjantom ewentualną pogoń za przestępcami i podejrzanymi. Radiowozy wydają także charakterystyczne dźwięki, które symbolizują pojazdy uprzywilejowane i w ten sposób sygnalizują innym uczestnikom ruchu swoją obecność.

Wydział ruchu drogowego korzysta jednak nie tylko i wyłącznie z typowych dla Polski radiowozów w kolorze srebrno-niebieskim, z widocznym światłem „koguta”. Korzysta on także z radiowozów nieoznakowanych, które pomagają wyłapywać piratów drogowych.

Przy nieoznakowanych radiowozach kierowcy zachowują się bardziej naturalnie niż ze świadomością, że tuż obok jedzie policyjne auto.