Radiowozy jako przykład nietypowego pojazdu

Policja funkcjonuje praktycznie w każdym cywilizowanym państwie świata, a jej zadaniem jest głównie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom danego kraju. Aby misja policyjna była ułatwiona, oddziały policji zostały wyposażone w radiowozy.

Radiowóz znany jest jako samochód policyjny. Wyróżnia się jednolitym oznakowaniem i charakterystycznymi sygnałami świetlnymi.

Często radiowozy mają także silniejsze silniki i lepsze osiągi od zwykłych aut seryjnych swojego typu, aby ułatwić policjantom ewentualną pogoń za przestępcami i podejrzanymi. Radiowozy wydają także charakterystyczne dźwięki, które symbolizują pojazdy uprzywilejowane i w ten sposób sygnalizują innym uczestnikom ruchu swoją obecność.

Wydział ruchu drogowego korzysta jednak nie tylko i wyłącznie z typowych dla Polski radiowozów w kolorze srebrno-niebieskim, z widocznym światłem „koguta”. Korzysta on także z radiowozów nieoznakowanych, które pomagają wyłapywać piratów drogowych.

Przy nieoznakowanych radiowozach kierowcy zachowują się bardziej naturalnie niż ze świadomością, że tuż obok jedzie policyjne auto.

Wiktor
News Reporter
Jest wielkim fanem muzyki elektronicznej i jazzu. Stara się często bywać na koncertach, również za granicą. Na co dzień pracuje jako księgowy.