Mursi

W Etiopii mieszka plemię, które dzięki modzie popularnej wśród tamtejszych kobiet zyskało ogromną popularność na Starym Kontynencie. Mowa tu o Mursi, kojarzonym powszechnie z plemieniem kobiet z talerzami w ustach.

Skąd to określenie? Dziewczynom wchodzącym w dorosłe życie rozcina się dolną wargę i umieszcza w niej gliniany krążek. Rozcięcie stopniowo się powiększa (na podobnej zasadzie działa rozpychanie uszu tak zwanymi tunelami).

Ostatecznie otwór osiąga średnicę nawet ponad trzydziestu centymetrów. Zastanawiać się można, dlaczego kobiety chcą się tak okaleczać.

Powodem jest chęć podobania się mężczyznom. Bowiem im większy dysk nosi kobieta, tym bardziej atrakcyjna jest w oczach współplemieńców.

Może znaleźć bogatszego męża, jej rodzina dostaje za nią większy „okup”. Zdarza się, że o najbardziej atrakcyjne dziewczęta mężczyźni toczą prawdziwe pojedynki na kije.

Te starania o względy niejednokrotnie kończą się śmiercią. Podobno ta dziwna biżuteria ma chronić właścicielkę przed atakiem złych duchów, które dostają się do wnętrza człowieka właśnie przez usta.

Inna teoria głosi, że krążki zaczęto umieszczać, bo tak okaleczone kobiety nie interesowały łowców niewolników.

Jerry Shepherd Garsonki