Manualna skrzynia biegów

Kierowanie autem daje wiele satysfakcji. Nie tylko wtedy, gdy rozwijasz prędkość ponad 200 km/h. Nawet zwyczajna, zgodna z przepisami jazda może być bardzo przyjemna. Ważne, by samochód dobrze się prowadziło.

Auto powinno zachowywać się dokładnie tak, jak chcesz, by się w danym momencie zachowało. Aby ułatwić prowadzenie kolejni producenci próbują wprowadzać do aut różne unowocześnienia. Jednym z nich jest automatyczna skrzynia biegów. Oczywiście nie jest to nowy wynalazek.

Pierwsze automaty wchodziły już kilkanaście lat temu. Dlaczego jednak dziś nie ma ich w każdym aucie? Ważnym czynnikiem jest tu na pewno mniejsza przyjemność z prowadzenie auta. Gdy jedziesz z manualną skrzynią, jedną ręką trzymasz kierownicę, drugą drążek skrzyni i wiesz, że w pełni kontrolujesz auto. Ty tu rządzisz.

Po przełączeniu na automat prowadzenie samochodu zaczyna przypominać grę komputerową. Jeśli do tego uruchomisz kolejne systemy, które np. mocno ingerują w system sterowania czy prędkość – czujesz się prawie jak pasażer. Nie o to chodzi w przyjemnym prowadzeniu.

Aby dobrze się jechało, trzeba kierować samemu, a nie zdawać się jedynie na automatykę.

smary auto złom trzebinia
Wiktor
News Reporter
Jest wielkim fanem muzyki elektronicznej i jazzu. Stara się często bywać na koncertach, również za granicą. Na co dzień pracuje jako księgowy.