Kiedy można włożyć frak?
Każda osoba, która chce uchodzić za znawcę w kwestiach mody lub przynajmniej nie chce kompromitować się w ważnych sytuacjach, powinna wiedzieć co nieco na temat fachowych nazw, jakich używamy do określenia eleganckiego ubioru. Jedną z nich bez wątpienia jest frak, który dla wielu ludzi jest po prostu rodzajem marynarki. Tymczasem z noszeniem fraka wiąże się wiele społecznych konwenansów. Warto nie tylko umieć go rozpoznać, ale także wiedzieć, kiedy można go włożyć.
Frak bardzo często odbierany jest jako strój właściwy określonym grupom zawodowym. Właśnie dlatego, jeśli chcesz zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda frak, powinieneś baczniej przyglądać się dyrygentom na koncertach. To strój charakterystyczny także dla zawodowych tancerzy – stronią od niego na treningach, ale chętnie zakładają fraki podczas turniejów tańca towarzyskiego. Trzecią grupą zawodową, która w swej pracy może pokusić się o założenie fraka, są kelnerzy, pracujący w bardzo eleganckich restauracjach.
Warto wiedzieć, że aby wyróżniać się na tle gości, kelnerzy zwykle wkładają czarne muszki. Ludzie, którzy nie pracują w żadnej z tych profesji, zwyczajowo wkładają fraki tylko na bardzo uroczyste przyjęcia, bale czy śluby. Należy pamiętać, że frak ze swojej natury jest strojem wieczorowym. W ciągu dnia można założyć go tylko w kilku, bardzo wyjątkowych sytuacjach: podczas audiencji u króla, królowej lub papieża czy w przypadku uczestnictwa w gali orderowej.