Czym wyróżniają się pokazy ready-to-wear?

Oglądając w telewizji rozmaite pokazy mody, czasami odnosimy wrażenie, że prezentowane na nich ubrania w żaden sposób do nas nie przemawiają. Co więcej, zastanawiamy się, co to za moda, skoro nie jest ona żaden sposób funkcjonalna i kompletnie nie nadaje się do noszenia na co dzień. Okazuje się jednak, że aby móc oceniać pokazy w ten sposób, należy mieć pewną wiedzę na temat ich nazewnictwa.

Jeśli oczekujesz, że pokaz mody pokaże ci, co faktycznie będzie noszone w najbliższym sezonie, powinieneś poszukiwać pokazów typu prêt-à-porter. Wybiegowe kolekcje tego typu zwykle ukazują się dwa razy w roku, na sezon wiosna/lato oraz jesień/zima. Pokazywane na nich kreacje to w dużej mierze te ubrania, które później trafiają do produkcji seryjnej.

Ubrania, które znajdziemy w liniach ready-to-wear zwykle trafiają na sklepowe półki w takiej samej wersji, jak na pokazie mody lub zostają nieco zmodyfikowane. Pokazy prêt-à-porter dedykowane są potencjalnym odbiorcom, czyli osobom, które zauroczone tym, co zobaczą, chętnie wybiorą się do sklepu i zakupią oglądane ubrania. To właśnie dlatego nie znajdziemy wśród prezentowanych na tych pokazach kreacji niesamowitych udziwnień, które nad wyraz często kojarzymy z pokazami mody.