Czy faceci jeżdżą lepiej?

Większość męskich kierowców żywi przekonanie, że lepiej radzi sobie za kółkiem niż panie. Czy takie twierdzenia są uzasadnione? Znane są legendy o koszmarnie parkujących kobietach, a kiedy ktoś zachowuje się nie tak jak powinien na drodze, zapewne od razu „zgadujesz”, że kierowca w tym aucie jest płci przeciwnej. Na ile takie przewidywania są trafne? Tak naprawdę trudno ocenić.

I z pomocą wcale nie przychodzi tutaj nauka. Zgłębiając temat możesz natrafić na bardzo różne odpowiedzi mniej i bardziej poważnych naukowców. Jedni uważają, że mężczyźni faktycznie są lepszymi kierowcami.

Dlaczego? Ponieważ mają pewne wrodzone cechy, które pozwalają im na bardziej sprawne nawigowanie pojazdem oraz odnalezienie się na drodze. Mężczyźni podobno lepiej orientują się w kierunkach i są w stanie szybko dokonać niezbędnych „obliczeń”, np. przy cofaniu z przyczepką.

Z drugiej strony, część badaczy uważa, że kobiety może i jeżdżą często mniej sprawnie, ale wynika to jedynie z braku poczucia pewności siebie za kółkiem. A to efekt właśnie negatywnych opinii na temat damskich kierowców. Która wersja jest bliższa prawdzie? I czy faktycznie panie jeżdżą gorzej? Na te pytania chyba nigdy nie poznamy jasnej odpowiedzi.

http://katalizatory-kujawsko-pomorskie.pl/grudziadz.html