Co się może stać gdy nie będziemy przestrzegać zasad dress code’u?

Powstaje pytanie, jakie sankcje grożą pracownikowi, który nie dostosowuje się do wprowadzonych przez pracodawcę zasad ubioru. Taką sytuację można zakwalifikować jako podstawę odpowiedzialności porządkowej pracownika, która może skutkować nałożeniem na niego kary upomnienia lub nagany.

W praktyce jednak należałoby takiemu pracownikowi w pierwszej kolejności zwrócić słownie uwagę, w szczególności, jeśli zasady ubioru nie są nigdzie zapisane. Jeśli jednak pracownik regularnie nie dostosowuje się do poleceń pracodawcy oraz norm zawartych w regulaminie lub instrukcji (a nawet umowy o pracę, gdzie teoretycznie także można zapisać obowiązujące pracownika zasady dotyczące ubioru), pracodawca może sięgnąć po wspomniane sankcje.

opieka.edu.pl

Brać pod uwagę należy także sam charakter pracy oraz wynikający z tego ciężar naruszenia obowiązku przez pracownika, który pojawił się w pracy w stroju innym niż oczekiwany przez pracodawcę. Jeśli bowiem dany rodzaj pracy wymaga konkretnego stroju od pracownika (trudno wyobrazić sobie prawnika na spotkaniu z klientem w obuwiu sportowym i bluzie dresowej), a wagę ubioru podkreśla także sam pracodawca (np.

poprzez sprecyzowanie pożądanych elementów stroju w regulaminie), to takiemu pracownikowi mogłaby nawet zostać wypowiedziana umowa o pracę.

bluzy z kapturem doreen
Wiktor
News Reporter
Jest wielkim fanem muzyki elektronicznej i jazzu. Stara się często bywać na koncertach, również za granicą. Na co dzień pracuje jako księgowy.