Amerykański gigant inwestuje w Polsce

Wielkim zagranicznym inwestorem w Polsce jest firma General Motors. Minęło 17 lat odkąd z taśmy produkcyjnej fabryki General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach zjechał pierwszy Opel Astra. Od tamtej pory zakład wyprodukował prawie 2 miliony samochodów osobowych i uznawany jest za jedną z najnowocześniejszych fabryk koncernu General Motors nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Produkowane pojazdy trafiają na 29 rynków z różnych kontynentów. Firma zatrudnia w zakładach w Gliwicach i Tychach prawie 3500 pracowników, co pozwoliło na znaczne obniżenie bezrobocia w regionie. Ponadto przedsiębiorstwa współpracujące z GM są miejscem pracy dla ponad 17 tysięcy osób.

Gliwicka fabryka jest największą zagraniczną inwestycją w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Miasto także wiele na tym zyskało – dzięki GM stało się jednym z najbogatszych i najlepiej rozwijających się miast w Polsce. Z danych wynika, że amerykański gigant zainwestował w Polsce już 1 miliard euro, a na tym nie koniec.

E-learning dla firm

W najbliższych latach planowana jest inwestycja w wysokości 250 mln euro – uruchomienie produkcji silników w oddziale zakładu w Tychach.

www.jacekblawut.pl